امروز : شنبه 6 آذر 1400 بروزرسانی:1400/09/03

گالری تصاویر
برای دیدن تصاویر بعدی روی تصویر کلیک نمایید

11:10 AM 1400/07/24 تعداد بازدید: 2

مدير كل شيلات گلستان گفت: تقويت يگان حفاظت و همراهي تمام دستگاه هاي ذيربط در مقابله با معضل صيادان غير مجاز ضروري است چرا كه فعاليت آنان علاوه بر كوچك كردن سفره صيادان مجاز موجب كاهش ذخاير آبزيان درياي خزر نيز شده است.   


به گزارش روابط عمومي سازمان شيلات ايران، مهندس سيد جواد قدس علوي در جلسه بررسي چالش هاي زيست محيطي آشوراده و خليج گرگان با حضور دكتر آسيايي رييس كل دادگستري استان و حجت‌الاسلام سيدحسيني دادستان مركز استان، مديران كل ادارات محيط زيست و منابع طبيعي استان گلستان ، مدير كل محيط زيست مازندران ، نماينده بنادر و كشتيراني استان، فرماندار شهرستان تركمن و ديگر مسئولان مرتبط، گفت: جامعه صيادان غير مجاز به لحاظ امكانات و نيروهاي جوان توانمند هستند و البته براي دور كردن آنان از صيد غير مجاز بايد اشتغال جايگزين صورت گيرد.
وي با بيان اينكه مسئله صيادان غير مجاز معضل سال هاي دور است اظهار كرد:تلاش ما ايجاد اشتغال جايگزين براي صيادان غير مجاز است و توانستيم تعدادي از آنان را در قالب شركت تعاوني هاي آبزي پروري در دريا (قفس و پن) فعال كنيم.   
مدير كل شيلات گلستان يادآور شد: بر اساس مطالعات طرح سايت پشتيبان قفس و پن، ايجاد اسكله شناور صيادي در بندر خواجه نفس و مناقصه لايروبي گرگانرود در حال پيگيري است و تلاش داريم از مصب گرگانرود تا دريا و يك و نيم كيلومتر داخل اين رودخانه را لايروبي كنيم كه  يقينا اين اقدام در راستاي منافع صيادان، پيمانكاران و سرمايه گذاران و ... است.
مهندس قدس علوي خاطر نشان كرد: شيلات در واقع حافظ منابع آبزي پروري و مراكز اقتصادي در حوزه دريا است و خوشبختانه گام هاي خوبي در راستاي اشتغال در اين حوزه برداشته  شده است.
وي ادامه داد: در طرح تعديل صيادان در سال گذشته ۸۵۷ صياد كهنه كار را با ۲۴ ميليارد تومان بازخريد كرديم ولي متاسفانه به دليل فعاليت گسترده صيادان غير مجاز، درآمد صيادان مجاز و زحمت كش به شدت كم است.
مدير كل شيلات گلستان گفت: علي رغم بروز بيماري لكه سفيد در مجتمع پرورش ميگو گميشان مديريت مناسبي صورت گرفت و خوشبختانه توانستيم به موفقيتي چشمگير دست پيدا كنيم و طي سال گذشته و امسال بدون آلودگي روند پرورش ميگو را در اين مجتمع دنبال كنيم و زمينه توسعه و اشتغال اين صنعت نوپا در استان را حفظ كنيم.
لازم به ذكر است در اين جلسه رييس كل دادگستري استان و ديگر مديران حاضر به بيان نقطه نظرات خود پيرامون چالش هاي زيست محيطي آشوراده و خليج گرگان پرداختند.

فایل های پیوست :

ارسال دیدگاه

( دیدگاه ثبت شد)