امروز : یکشنبه 25 مهر 1400 بروزرسانی:1400/07/25

گالری تصاویر
برای دیدن تصاویر بعدی روی تصویر کلیک نمایید

8:04 AM 1400/07/20 تعداد بازدید: 2

رييس موسسه تحقيقات علوم شيلاتي كشور گفت: تحقيق و بررسي درباره ميزان ذخاير، تعيين زمان و مكان مناسب صيد و بهره‌برداري اصولي از منابع آبزي در خليج فارس و درياي عمان با روش صيد «ترال كف» جنبه تجاري ندارد.


به گزارش روابط عمومي سازمان شيلات ايران، محمود بهمني درباره شروع گشت تحقيقاتي بررسي وضعيت ذخاير كف‌زي در آب‌هاي استان سيستان و بلوچستان منطقه چابهار كه تحت عنوان شروع مجدد صيد ترال كف مطرح شد، افزود: موسسه تحقيقات علوم شيلاتي كشور براساس اساسنامه خود وظيفه تحقيق و بررسي درباره حيات گونه‌هاي مختلف (اعم از جانوري و گياهي)، تحقيق و بررسي درباره ميزان ذخاير، تعيين زمان و مكان مناسب صيد و بهره‌برداري اصولي و منطقي از منابع آبزي، تحقيق و بررسي درباره ادوات و آلات صيد و شناورهاي صيادي، معرفي مناسب ترين روش استفاده از آن‌ها، تحقيق درباره روش‌هاي تكثير و پرورش آبزيان واجد ارزش شيلاتي را برعهده دارد.

رييس موسسه تحقيقات علوم شيلاتي كشور با بيان اينكه اين موسسه با قدمت بيش‌از يكصد سال پژوهش در كشور، نقش مهم و اساسي را در توسعه شيلات كشور داشته‌ است، اظهار داشت: به طور مسلم توسعه شيلات، در طي چهار دهه گذشته منجر به افزايش توليدات شيلاتي از حدود ۳۵ هزارتن در پيش از انقلاب به بيش از ۱.۲ ميليون تن فعلي شده است.

بهمني تصريح كرد: از مهم‌ترين پروژه‌هايي كه طي سي سال گذشته به‌طور مداوم و سالانه انجام‌گرفته، پروژه بررسي وضعيت ذخاير كف‌زي در آب‌هاي خليج‌فارس و درياي عمان مي‌باشد كه بخشي از نتايج انجام اين پروژه شامل معرفي گونه‌هاي جديد براي صيد، معرفي گونه‌هاي كمتر برداشت ‌شده، تعيين فصول صيد براي گونه‌هاي مهم اقتصادي، تعيين ميزان تغييرات در فراواني گونه‌هاي مختلف و تعيين ممنوعيت‌هاي زماني و مكاني صيد براي معرفي گونه‌ ها است.

اين مقام مسئول، تاكيد كرد: نتايج اين گشت تحقيقاتي به عنوان يك فعاليت حاكميتي، پايداري در برداشت از ذخاير آبزي و پايداري اشتغال‌هاي ايجادشده در اين بخش را در طي اين سال‌ها رقم زده‌است. با توجه به حجم بالاي تنوع گونه‌اي آبزيان كف‌زي در خليج‌فارس و درياي عمان، گشت تحقيقاتي مذكور با صيد ترال كف انجام مي‌گيرد و به دليل مدت زمان كوتاه تور كشي (حداكثر يك ساعت)، نه تنها خسارت زيست‌محيطي را در بر ندارد، بلكه به هيچ عنوان جنبه تجاري نخواهد داشت.

ذكر اين نكته لازم است كه گشت تحقيقاتي مذكور با شناور تحقيقاتي فردوس يك در ايستگاه‌هاي ثابت از اعماق ۱۰ تا ۱۰۰ در طول سواحل خليج فارس و درياي عمان به شرح زير انجام مي‌شود:

۱- آبهاي درياي عمان در استان سيستان و بلوچستان حداكثر ۲۵ روز

۲- آبهاي استان هرمزگان حداكثر ۳۰ روز

۳- آبهاي استان بوشهر حداكثر ۲۵ روز

۴- آبهاي استان خوزستان حداكثر ۱۵ روز.


منبع:maj.ir

فایل های پیوست :

ارسال دیدگاه

( دیدگاه ثبت شد)