امروز : دوشنبه 31 خرداد 1400 بروزرسانی:1400/03/31

گالری تصاویر
برای دیدن تصاویر بعدی روی تصویر کلیک نمایید

9:22 AM 1400/03/18 تعداد بازدید: 2
صنعت پرورش ماهي كه در دنيا، يكي از صنايع پر رونق و ارزآور به حساب مي‌آيد، در جزيره قشم به تازگي و با سرعت كم آغاز شده است اما با توجه به ساحل ۳۰۰ كيلومتري و موقعيت آب و هوايي و ارائه آموزش‌هاي تخصصي، افق روشني در برابر آن قرار دارد.به گزارش روابط عمومي سازمان شيلات ايران، پيشرفت روز افزون تكنولوژي در زندگي انسان همواره با فشارهاي روحي-رواني و مشكلات عصبي همراه بوده است. از ديگرسو غرق شدن انسان امروز در زندگي ماشيني، او را از طبيعت به عنوان منبع آرامش دور كرده است. اما ذات هنرمند انسان كه تا مستوري دارد، همواره سعي داشته است همگام با تكنولوژي، رابطه خود را با طبيعت حفظ كند. پرورش گل‌هاي‌زينتي و نگهداري از حيوانات مختلف از جمله تلاش‌هاي انسان امروز است تا طبيعت را در راه‌پله‌هاي عصر آپارتمان نشيني گم نكند.

آرامش نگهداري از ماهيان زينتي  از يك‌سو و هزينه زمان و زحمت كمتر براي نگهداري آن از سوي ديگر باعث شده است كه اقبال مردم به سمت نگهداري از اين گونه ماهي‌ها افزايش يابد؛ و در نتيجه پرورش و فروش آن يكي از پر سودترين بخش‌هاي صنايع شيلات در جهان تبديل شود.

از طرف ديگر سهولت تكثير ماهي‌ها، ارزان بودن و نياز به محيط كوچك براي اين پرورش ماهي، در اشتغالزايي و رونق اقتصادي تاثير فراواني دارد. اين صنعت، همچنين به حفظ تنوع‌ زيستي و افزايش جاذبه‌هاي گردشگري كمك مي‌كند.

در شرايطي كه كشور با تحريم‌هاي ظالمانه دشمن روبروست، پرورش و تكثير ماهيان زينتي بازار بسيار خوبي در خاور ميانه برخوردار است و ارزآوري مناسبي دارد. مديران كشور بايد با اتخاذ برخي سياست‌ها باعث رشد و شكوفايي اين عرصه شوند كه هم از ظرفيت اشتغال و هم اززآوري بالا برخوردار است.

بنا به گفته مسوولان ۳۰۰ واحد پرورش و تكثير ماهيان زينتي در كشور فعاليت دارند كه بيش از ۲۰۰ گونه ماهي زينتي را در كشور پرورش مي‌دهند. بيش از ۲۵۰ گونه از ماهيان زينتي در خليج فارس وجود دارد كه توليد ۲۰۰ ميليون قطعه در سال با وجود چنين تنوعي بسيار محدود به نظر مي‌رسد. فعاليت‌هاي انجام شده در قشم نويد آن را مي‌دهد كه به زودي اين صنعت در جزيره رونق يابد. امري كه در سال رفع محدوديت‌هاي توليد، دور از دسترس نيست.

مديرعامل شركت تبسم ساحل قشم گفت: هرساله حدود ۱۰ تا ۱۲ هزار قطعه ماهي زينتي در قشم توسط اين شركت توليد مي‌شود در صورتيكه ظرفيت اين واحد حدود ۱۰۰ هزار قطعه است.

محمد نيرومند افزود: ۱۶ گونه از دلقك ماهيان در اين شركت توليد و پرورش داده مي‌شود.

وي ادامه داد: اين شركت از سال ۱۳۹۳ فعاليت توليد و تكثير ماهيان زينتي را در پارك زيست فناوري خليج فارس آغاز و از سال ۹۸ تاكنون نياز كشور به ماهيان زينتي را تامين كرده است.

اين پرورش دهنده ماهيان زينتي در قشم تصريح كرد: انواع گونه‌هاي دلقك ماهيان زينتي پرورش داده مي‌شود كه به لحاظ قيمت مناسب اين محصول، هيچ واردكننده‌اي نمي‌تواند اين نوع ماهيان را از خارج كشور وارد كند.

وي شيوع ويروس كرونا را عامل ديگر جلوگيري از واردات اين محصول عنوان كرد و گفت: به دليل شيوع اين ويروس در دنيا، واردات آن با مشكلاي بيشتر مواجه شد و هم‌اكنون بازار داخلي وضعيت مطلوبي دارد.

نيرومند اظهار كرد: توليدات ماهيان زينتي به همه استان‌هاي كشور و به صورت غير مستقيم به كشورهاي تركيه، عراق، ارمنستان و عمان صادر مي‌شود.

وي با گلايه از بانك‌ها براي حمايت نكردن از اين صنعت افزود: به دلايل مختلفي امكان دريافت تسهيلات در اين بخش وجود ندارد.

مديرعامل شركت تبسم ساحل قشم در پايان افزود: اين واحد به صورت مستقيم و غير مستقيم ظرفيت اشتغال ۳۰۰ نفر را دارد.
 
يك توليدكننده ماهي زينتي نيز به خبرنگار ايرنا گفت: با وجود ممنوعيت واردات ماهي زينتي به كشورمان و بالا بودن نرخ ارز، بيشتر ماهيان زينتي موجود در بازار ايران از كشورهايي مانند تايلند و تايوان وارد مي‌شود.

محمدعلي حسيني افزود: تقاضا در اين بازار به اندازه‌اي زياد است كه در هر شهر  تمام ماهيان توليدي در مدت يك هفته به فروش مي‌رسد و توليدكنندگان نيازي به دريافت سفارش از ساير شهرها ندارند.

مشاور پرورش ماهيان زينتي ادامه داد: توجيه اقتصادي قابل توجه پرورش ماهيان زينتي، اين شغل را به يك مدل كسب و كار ارزان و پردرآمد تبديل كرده است كه با حداقل هزينه و امكانات مي‌تواند سرمايه اوليه را در عرض چند ماه به حداقل ۲ برابر برساند.

وي تصريح كرد: قيمت خريد ماهيان زينتي در بازارهاي اروپا و آمريكا چندين برابر بازار داخلي است و همين عامل سبب مي‌شود صادرات ماهيان زينتي ارزآوري قابل توجهي براي كشورمان داشته باشد.

حسيني در پايان اظهار كرد: هم‌اكنون و با افزايش قيمت ارز در كشور، اين صنعت سود بيشتري را نصيب توليد كننده و كشور مي‌كند.

رييس شيلات و كشاورزي سازمان منطقه آزاد قشم نيز در اين رابطه به خبرنگار ايرنا گفت: پرورش ماهيان زينتي آب شور كشور تنها در قشم انجام مي‌شود.

منصور آزاد افزود: ظرفيت اسمي مركز قشم ۱۰۰ هزار قطعه است اما به دليل پيدا نكردن بازار حدود ۱۲ هزار قطعه توليد دارد.

وي ادامه داد: توسعه ناهمگون شيلات در قشم باعث به صرفه نبودن برخي حوزه‌ها و مغفول ماندن برخي حوزه‌هاي ديگر شيلاتي شده كه ماهي تزييني از جمله آن است.

رييس شيلات منطقه آزاد قشم تصريح كرد: ماهي تزييني با هزينه‌اي كمتر نسبت به حوزه‌هاي ديگري همچون پرورش ميگو و غير آن مي‌تواند ارزش افزوده ۱۰ برابري داشته باشد و زمان سوددهي آن نيز كوتاه‌تر است.

وي اظهار كرد: در جزيره قشم حدود ۳۰۰ كيلومتر ساحل وجود دارد و ماهيان مولد زينتي به راحتي در دسترس قرار دارند اما هيچكس به آن اعتنايي نمي‌كند و براي فعاليت در اين حوزه تلاشي صورت نمي‌گيرد.

آزاد افزود: عمر اين ماهي‌ها زير يك سال است و اگر به موقع برداشت نشوند از بين مي‌روند و فرصت‌ها از دست مي‌رود.

وي ادامه داد: براي توسعه علمي در حوزه شيلات و آموزش اصولي فعالان اين حوزه، قراردادي بين موسسه آموزش عالي قشم و منطقه آزاد اين جزيره به امضا رسيده است.

رييس شيلات منطقه آزاد قشم تصريح كرد: بر اساس اين قرار داد آموزش شيلاتي در سه سطح عمومي، كارشناس فني و تخصصي با هدف بهبود عملكرد و توسعه فعاليت‌هاي شيلاتي در جزيره انجام مي‌شود.

در شرايط دشوار اقتصادي كنوني كشور و نياز مبرم به اشتغالزايي و ارزآوري، با گسترش كسب و كارهايي چون پرورش ماهيان زينتي و صادرات آن كه مشتريان قابل توجهي هم در خيلي از كشورها دارد، مي‌تواند ضمن ايجاد درآمدزايي براي شاغلان، به بخش اقتصاد كشور هم كمك كند.

حمايت دولت و شيلات ايران و ممنوع كردن ورود ماهيان زينتي كه در داخل كشور توليد مي‌شود، گامي مهم براي توسعه بازار و حمايت از توليدات داخلي است و مي‌تواند آينده مناسبي براي اين صنعت رو به رشد داشته باشد. همچنين رفع برخي موانع بروكراسي مي‌تواند سرعت شكوفايي اين صنعت را افزايش دهد.

جزيره قشم با وسعت يكهزار و ۵۰۰ كيلومترمربع از تنگه هرمز به موازات ساحل جنوبي ايران به طول ۱۳۵ كيلومتر و عرض ميانگين ۱۱ كيلومتر در خليج فارس گسترده شده است. شهرستان قشم شامل جزيره‌هاي قشم، هنگام و لارك حدود ۱۵۰ هزار نفر جمعيت دارد.

فایل های پیوست :

ارسال دیدگاه

( دیدگاه ثبت شد)