امروز : دوشنبه 31 خرداد 1400 بروزرسانی:1400/03/31

گالری تصاویر
برای دیدن تصاویر بعدی روی تصویر کلیک نمایید

10:12 AM 1400/03/17 تعداد بازدید: 2

مديركل شيلات استان خوزستان به همراه مدير ارزيابي عملكرد سازمان شيلات ايران از مزارع گلخانه اي ميگو چوئبده آبادان بازديد كرد.به گزارش روابط عمومي سازمان شيلات ايران، ابوعلي رئيس شيلات استان خوزستان در حاشيه اين بازديد گفت: چوئبده جايي است كه براي اولين بار در كشور پرورش ميگو آغاز شد. با توجه به اينكه ما در سال‌هاي گذشته مشكلاتي از جمله بيماري لكه سفيد كه اين سايت  و مجموعه بسيار بزرگ و عظيم پرورش ميگورا تا مرز تعطيلي كشانده بود توانستيم با كمك كارشناسان داخلي و استفاده از تكنولوژي روز دنيا و با كمك و مساعدت بهره برداران و مزرعه داران، راه حل هايي براي برون رفت از اين مشكل بيابيم و به شيوه صحيح مديريت اين بيماري مهلك  دست پيدا كنيم.

مديركل شيلات استان خوزستان تصريح كرد: استفاده از پرورش گلخانه اي ميگو و نرسري، يكي از راه هايي  است كه براي مديريت اين بيماري پيش بيني شد و از پارسال براي اولين بار در اين سايت به انجام رسيد و موفقيت آميز بود و امسال نيز به صورت گسترده به آن پرداخته شد.

ابوعلي اضافه كرد: در واقع ما پست لاروها يا همان بچه ميگو ها را تهيه مي كنيم و در يك محيط بسته و معدود گلخانه‌اي و در خارج از فصل پرورش آنها را پرورش مي دهيم و اين لاروها را به وزن بالاي يك گرم مي رسانيم. سپس بچه ميگو هاي يك گرمي را وارد مزرعه خاكي پرورش مي كنيم.

وي با بيان اينكه  با اين كار چند اتفاق را رغم مي زنيم گفت: يكي اينكه طول دوره پرورش كوتاه مي شود و امكان آن كه در طول سال چند محصول را برداشت كنيم و حداقل  دو بار برداشت محصول در طول دوره پرورش را خواهيم داشت .

مديركل شيلات استان خوزستان عنوان كرد: از اين طريق هم بيماري مديريت مي شود وهم  پرورش بچه ميگو تحت كنتر ل و مديريت است و بعد از آن كه درشت شود، در مسير دوره رشد قرار مي‌گيرد و تا حدود زيادي از منطقه و محدوده زماني خطر بيماري لكه سفيد عبور مي كند سپس در مرحله رشد اصلي و در مزارع خاكي رها سازي مي شود .

ابوعلي گفت: با استفاده از اين دانش و طرح، سال گذشته توانسته ايم حدود ۲ ميليون و ۳۰۰ هزار لارو  يا همان بچه ميگو ذخيره سازي كنيم و آنها را بدون هيچ بيماري در مزارع رهاسازي كنيم و بر همين اساس، ميزان توليد افزايش قابل توجهي داشت.

وي افزود: اما در اين مرحله تا الان ۱۳ ميليون پست لارو ذخيره سازي شده است و براي دو هفته پيش رو دو ميليون اضافه خواهد شد كه تقريبا ۷ برابر پارسال است و با توجه به اينكه امسال زودتر شروع به ذخيره سازي كرده‌ايم پيش بيني مي شود دو مرحله هم بتوانيم اين كار را انجام دهيم و با همين ظرفيت كه حداقل به ۲۵ ميليون لارو برسد كه  نسبت به پارسال بيش از ۱۰ برابر توليد خواهد بود و اين راه نجات و رونق مجدد سايت پرورش ميگو چوئبده است.

مجيد كوق مديرارزيابي عملكرد و پاسخگويي به شكايات سازمان شيلات ايران و مشاور رييس اين سازمان نيزاظهار داشت:  رونق و توسعه پرورش ميگوي چوئبده آبادان با توجه به وجود سرمايه گذاران علاقمند و قديمي در اين حوزه، نيازمند توجه و حمايت بخش دولتي ( شيلاتي و غيرشيلاتي ) براي فراهم سازي بستر مناسب به لحاظ زيرساختار و اعطاي تسهيلات بانكي كم بهره مي باشد كه در صورت اين گونه حمايت ها شاهد توسعه و افزايش توليد و بهره وري مزارع ميگوي اين مجتمع خواهيم بود. 
فایل های پیوست :

ارسال دیدگاه

( دیدگاه ثبت شد)