امروز : دوشنبه 31 خرداد 1400 بروزرسانی:1400/03/31

گالری تصاویر
برای دیدن تصاویر بعدی روی تصویر کلیک نمایید

9:48 AM 1400/03/17 تعداد بازدید: 2

رئيس سازمان شيلات ايران گفت: در زمينه تجهيزات پرورش ماهي در دريا وابستگي كامل به واردات داشتيم كه از سال گذشته تا ۹۰ درصد به خودكفايي رسيده ايم.به گزارش روابط عمومي سازمان شيلات ايران، خون ميرزايي معاون وزير جهاد كشاورزي و رئيس سازمان شيلات ايران با حضور در استان يزد، در مراسم بهره برداري از طرح هاي ملي وزارت جهاد كشاورزي با حضور رئيس جمهوري از طريق ويدئو كنفرانس، اظهار كرد: سرمايه گذاري هاي دولت تدبير و اميد در حوزه هاي شيلاتي باعث رشد چشمگير اين حوزه شده است.

وي افزود: ميانگين سرمايه گذاري سالانه صورت گرفته در حوزه شيلات از ۶ هزار و ۶۰۰ ميليارد ريال در سال ۹۲، به سالانه ۱۳ هزار ميليارد ريال در سال ۹۹ رسيده كه افزايش نزديك به ۱۰۰ درصدي را نشان مي دهد.

معاون وزير جهاد كشاورزي با اشاره به پروژه اسكله هاي صيادي خاطرنشان كرد: در حال حاضر ۷۰ بندر و ۱۲۰ مركز تخليه صيد در كشور وجود دارد كه در اين دوره ۸ ساله نزديك به ۴۷۰ ميليارد تومان سرمايه گذاري براي ترميم و ايجاد اسكله هاي صيادي صورت گرفته است و امروز ۲ نمونه از اين اسكله ها به مرزبانان جنوب كشور در شهرستان هاي آبادان و كنارك تحويل داده مي شود.

وي در رابطه با پروژه پرورش ماهي در دريا گفت: در زمينه تجهيزات پرورش ماهي در دريا وابستگي كامل به واردات داشتيم كه از سال گذشته تا ۹۰ درصد به خودكفايي رسيده ايم و تجهيزات بومي پرورش ماهي، در دريا مستقر شده و در حال توليد ماهي هستند كه باعث كاهش نياز به تامين ارز براي واردات تجهيزات شده است.

خون ميرزايي با بيان اين كه پروژه شاخص امروز پرورش ماهي تيلاپيا است، عنوان كرد: پرورش تيلاپيا با روش نوين و بومي با تلاش هاي محققين در مراكز تحقيقات شيلاتي رقم خورده است.

وي افزود: گونه هاي تيلاپياي پرورشي در بيش از ۱۳۰ كشور و بيش از ۳۲ كشور در منطقه در حال پرورش است و بيش از ۶ميليون تن در جهان توليد مي شود، همچنين دومين گونه پرورشي در دنيا پس از كپور ماهيان است.

رئيس سازمان شيلات ايران در رابطه با ويژگي هاي اين پروژه گفت: در توليد اين ماهي، پسآب توليدي كه يكي از نگراني هاي فعاليت هاي كشاورزي است به سمت صفر مي رود و استفاده حداكثري از منابع آب صورت مي گيرد و آب با چندين بار بازچرخاني و تصفيه مورد استفاده قرار مي گيرد.

وي افزود: در اين روش زيست فناورانه، ميكرو ارگانيزم ها در محيط پرورش ماهي استقرار دارند و ضايعات پرورش ماهي به مصرف ميكروارگانيزم ها مي رسد و اين ميكروارگانيزم ها غذاي ماهي را تامين مي كنند و همزيستي سالمي را ايجاد مي كنند.

خون ميرزايي از تلاش هاي مهندس حجتي وزير پيشين جهاد كشاورزي و دكتر كلانتري رييس سازمان حفاظت از محيط زيست براي ايجاد زيرساخت هاي توليد اين گونه و حمايت هاي دكتر خاوازي براي توليد آن تشكر كرد.

منبع: maj.ir

فایل های پیوست :

ارسال دیدگاه

( دیدگاه ثبت شد)