امروز : دوشنبه 31 خرداد 1400 بروزرسانی:1400/03/31

گالری تصاویر
برای دیدن تصاویر بعدی روی تصویر کلیک نمایید

12:22 PM 1400/03/12 تعداد بازدید: 2

مديركل شيلات خوزستان از شروع پرورش ميگوي گلخانه‌اي براي اولين بار در كشور به صورت گسترده در سايت آبزي پروري بندر چوئبده خبر داد.

به گزارش روابط عمومي سازمان شيلات ايران، فتح الله ابوعلي در گفتگو با خبرنگار مانا بيان اينكه در سال‌هاي گذشته مشكلاتي مانند بيماري لكه سفيد، سايت بزرگ پرورش ميگو در چوئبده را تا مرز تعطيلي كشانده بود، افزود: توانستيم با كمك كارشناسان داخلي و استفاده از تكنولوژي روز دنيا و با كمك و مساعدت بهره برداران و مزرعه داران، راه حل‌هايي براي برون رفت از اين مشكل بيابيم و به مديريت اين بيماري مهلك، دست پيدا كنيم.

وي ادامه داد: پرورش ميگوي گلخانه‌اي راهي موفقيت آميز براي نجات صنعت پرورش ميگو و آفت بيماري لكه سفيد است.

مديركل شيلات استان در توضيح پرورش ميگوي گلخانه‌اي گفت: ابتدا پست لارو‌ها يا همان بچه ميگو‌ها را تهيه كرده و سپس در يك محيط بسته گلخانه‌اي حتي در خارج از فصل آن‌ها را پرورش مي‌دهيم و زماني كه اين لارو‌ها به وزن بالاي يك گرم برسند وارد مزرعه خاكي پرورش ميگو مي‌شوند.

ابوعلي مزيت اين كار را كوتاه شدن طول دوره پرورش، حداقل دو بار برداشت محصول در طول دوره پرورش و مديريت بيماري لكه سفيد عنوان كرد و افزود: با استفاده از اين دانش و طرح، سال گذشته توانسته ايم حدود دو ميليون و ۳۰۰ هزار لارو يا همان بچه ميگو را ذخيره و بدون هيچ بيماري در مزارع رهاسازي كنيم.

وي ادامه داد: تا كنون ۱۳ ميليون پست لارو ذخيره شده است و براي روز‌هاي پيشِ رو دو ميليون اضافه خواهد شد كه تقريباً هفت برابر سال گذشته است و با توجه به اينكه امسال زودتر شروع به ذخيره كرده‌ايم پيش‌بيني مي‌شود با همين ظرفيت حداقل به ۲۵ ميليون لارو برسد كه به نسبت سال گذشته بيش از ۱۰ برابر توليد خواهد داشت و اين راه نجات و رونق مجدد سايت پرورش ميگو چوئبده است.

 
فایل های پیوست :

ارسال دیدگاه

( دیدگاه ثبت شد)