امروز : دوشنبه 31 خرداد 1400 بروزرسانی:1400/03/31

گالری تصاویر
برای دیدن تصاویر بعدی روی تصویر کلیک نمایید

10:12 AM 1400/02/19 تعداد بازدید: 2
طرح پرورش ميگو در ۲۰۰ هكتار با ظرفيت  ۵۰۰ تن ميگوي وانومي و اشتغال‌زايي ۱۲۰ تن از دانش آموختگان بخش كشاورزي به ايستگاه آخر صدور مجوز زيست محيطي در شرق مازندران رسيده است.

به گزارش روابط عمومي سازمان شيلات ايران، اگرچه  ميگو پرورشي از گونه وانومي در قالب چهار استخر خاكي به ظرفيت توليد ۶ تن ميگو با سرمايه گذاري بخش خصوصي از نيمه دوم سال ۱۳۹۵ در سواحل بهشهر به صورت آزمايشي آغاز شده بود ، اما با اجرايي شدن اين طرح بزرگ ۲۰۰ هكتاري پرورش و توليد ميگو ، اين ماده پروئيني دريايي همانند توليد ماهيان خاوياري و پرورش ماهي در قفس رونق چشم گيري در استان خواهد گرفت.

طرح توسعه پرورش ميگو نيز همانند پرورش ماهيان خاوياري و صادرات گوشت اين ماهيان و خاويار ، پرورش ماهي در قفس در سواحل درياي خزر و  پرورش ماهي قزل آلا در  پشت سدها  از برنامه هاي راهبرد صادرات غيرنفتي در استان است كه طي فعاليت دولت تدبير و اميد به آن توجه خاصي شده است.

توليد آبزيان در مازندران از گذشته هاي دور مختص خاويار استحصالي از درياي خزر بود كه با كاهش ذخاير صادرات آن در دور جديد ، صادرات آبزيان پرورشي و محصولات فرآوري شده توسعه يافت به گونه اي كه اكنون خاويار پرورشي به مقاصد متنوعي از جمله كشورهاي اوراسيا ، حوزه خليج فارس ، اروپا ، آمريكا و شرق آسيا صادر مي شود و طبق آمار رسمي شيلات مازندران ؛پارسال  بيش از پنج تن به ارزش  ۵۱۶ هزار دلار خاويار از اين استان به كشورهاي همسايه صادر شده است.

پروژه هاي پرورش ماهي در قفس  يكي ديگر از بخش‌هاي اشتغالزاي در استان مازندران است كه از چند سال پيش در محدوده آب‌هاي ساحلي درياي خزر به اجرا گذاشته شد. با توجه به ساحل ۳۸۸ كيلومتري درياي خزر در حوزه استحفاظي مازندران يكي از ظرفيت ها مهم در توليد انواع گونه هاي ماهي مانند قزل آلا ، سفيد ، آزاد ،فيل ماهي ، كفال و خاوياري در عمق پنج كيلومتري ساحل دريا به شمار مي رود.

همچنين بر اساس نتايج تحقيقات آبزيان استان مازندران، طرح پرورش ماهي در قفس در تمامي سدهاي استان قابليت اجرايي دارد و شيلات بهره‌گيري از اين ظرفيت بالقوه را در دستور كار قرار داده است و  براي اين منظور تفاهم نامه اي بين شيلات  و شركت آب منطقه اي در زمينه پرورش ماهي در قفس پشت سدهاي استان به امضاء رسيد كه قرار است اين طرح ابتدا  پشت سدهاي كوچك كه فقط تامين كننده آب كشاورزي هستند عملياتي شود.

معاون آبزي پروري شيلات مازندران با ابراز اميدواري نسبت به رونق توليد  ميگو در شرق استان گفت كه طرح توسعه پرورش ميگو نيز همانند پرورش ماهيان خاوياري ، پرورش ماهي در قفس و  پرورش ماهي قزل آلا در منابع آبي از جمله پشت سدها ها  از برنامه هاي راهبرد صادرات غيرنفتي در استان است.

محمد مهدي عباس زاده در گفت و گو با خبرنگار ايرنا با بيان اين نكته كه ۲۰۰ هكتار زمين از بانك زمين در سواحل شرق درياي خزر به اين امر اختصاص يافته است، توضيح داد : بر اساس جلسه هماهنگي براي اجراي پشتيباني ها و مانع زدايي ها از طرح هاي توليد ميگو در شرق استان ، مقرر شد تا محيط زيست ظرف مدت يك هفته با تعيين مشاور و ارائه طرح اثرات زيست محيطي، مجوزهاي مربوطه را صادر كند.

بانك زمين يا شركت توسعه و عمران اراضي كشاورزي از سال ۷۱ با هدف سرمايه گذاري در طرح هاي آب و خاك و احياء اراضي به منظور ايجاد اشتغال و كمك به استقلال اقتصادي كشور از طريق توليد محصولات زراعي و باغي استراتژيك فعاليت خود را بر اساس قانون تجارت آغاز كرد.

بر اساس گزارش هاي رسمي ، بانك زمين در شرق مازندران ۱۸ هزار هكتار زمين در اختيار دارد كه از اين ميزان ۱۲ هزار هكتار محيط زيستي است ولي ۶ هزار هكتار باقي مانده قابل سرمايه گذاري و واگذاري است كه طي حدود سه دهه گذشته راكد مانده است. وجود حساسيت هاي محلي و مشخص نبودن منبع تامين آب در كنار نبود طرح و برنامه مشخص براي كاربري از مهم ترين دلايل راكد ماندن اين اراضي بوده است.   

در حال حاضر با حمايت و مديريت دولت تدبير و اميد يكهزار هكتار از زمين هاي بانك زمين شرق استان براي توسعه شهرك صنعتي مازندران واگذار شده است.

معاون آبزي پرورش شيلات مازندران با اظهار اين كه پس از پنج سال انجام طرح هاي مختلف تحقيقاتي از سوي كارشناسان شيلات و  پژوهشكده اكولوژي درياي خزرخدمات فني و كارشناسي پرورش ميگو متناسب با شرايط زيست محيطي منطقه ارائه شده است، گفت: اكنون اين طرح به ايستگاه آخر صدور مجوز زيست محيطي پرورش ميگو در شرق استان رسيده است.

ميگوي وانامي بومي سواحل آمريكاي لاتين در اقيانوس آرام است وبالاترين نرخ رشد را در ميان گونه‌هاي پرورشي ازخود نشان داده و در مدت ۹۰ روز پرورش به وزن حدود ۲۰گرم مي رسد.

معاون شيلات مازندران با تاكيد بر اين نكته كه كارشناسان دانش آموخته جوان بخش كشاورزي با گرايش آبزي پروري و شيلاتي در استان منتظر صدور مجوزهاي زيست محيطي پرورش ميگو هستند، بيان داشت: به طور يقين با فعاليت طرح پرورش ميگو در شرق استان شاهد تحول عظيمي در توليد و رونق اقتصادي توليدات شيلاتي استان خواهيم بود.

عباس زاده تصريح كرد: با توجه به وضعيت اقليمي شمال شهرستان بهشهر و با عنايت به ارزيابي‌هاي انجام شده ، شرايط براي پرورش ميگو مناسب  است  كه اميد مي‌رود با تعامل دستگاه‌هاي ذيربط و نقطه نظرات كارشناسي اقتصاد اين منطقه با پرورش ميگو رونق يابد.   

وي با بيان اين كه بازار ميگو در كشورهاي حاشيه درياي خزر مناسب است، اضافه كرد : روسيه متقاضي اصلي ميگو پرورشي استان مازندران است و همچنين از آنجايي كه ميگو بدون تيغ است و به روش هاي مختلف طبخ مي شود، تقاضا در بازار داخلي استان و كشور نيز رو به افزايش است.

مازندران همچنين سه هزار و ۳۳۰ واحد آبزي پروري دارد كه ۲۷۶ واحد آن مربوط به پرورش ماهيان سردآبي و ۱۴ واحد هم ماهيان خاوياري است و بيش از سه هزار واحد ديگر در زمينه توليد ماهيان گرم آبي فعاليت دارند .
سفيد، كپور، آزاد ( فيتيباك ) انواع قزل آلا از گونه هاي ماهيان گرم آبي و سرد آبي استان مازندران هستند .

طبق آمار سال گذشته حدود ۱۱۰ هزار تن انواع آبزيان در مازندران توليد شده است.

فایل های پیوست :

ارسال دیدگاه

( دیدگاه ثبت شد)