امروز : دوشنبه 31 خرداد 1400 بروزرسانی:1400/03/31

گالری تصاویر
برای دیدن تصاویر بعدی روی تصویر کلیک نمایید

10:24 AM 1400/02/13 تعداد بازدید: 2
معاون صيد و بنادر ماهيگيري سازمان شيلات ايران از فعاليت ۸۰۰ فروند شناور صيادي ويژه صيد تون ماهيان در آب‌هاي اقيانوس هند خبر داد.

به گزارش روابط عمومي سازمان شيلات ايران، سيد پرويز محبي در گفتگو با خبرنگار مانا اظهار داشت: صيد تون ماهيان اقيانوس هند، بخش عمده‌اي از چرخه صنعت شيلات ايران را به عهده دارد.

معاون صيد و بنادر ماهيگيري سازمان شيلات ايران، ادامه داد: هر ساله صيد تون ماهيان توسط صيادان استان‌هاي سيستان و بلوچستان و هرمزگان در آب‌هاي دور انجام مي‌شود.

وي با اشاره به اينكه بخش اعظم صيادان استان سيستان و بلوچستان به صيد تون ماهيان در آب‌هاي دور اشتغال دارند، يادآور شد: تعداد صيادان فعال در زمينه صيد تون ماهيان در مقايسه با استان سيستان و بلوچستان بسيار كمتر است.

محبي با بيان اينكه هم اكنون ۸۵۰ فروند شناور صيادي ويژه تون ماهيان به صيد اين گونه ماهيان اشتغال دارند، بيان داشت: از اين تعداد فقط ۶۰ فروند به استان هرمزگان اختصاص دارد و مابقي به صيادان استان سيستان و بلوچستان اختصاص دارد.

به گفته اين مقام مسئول در سازمان شيلات ايران، سالانه حدود ۱۵۰ هزار تن، تون ماهيان توسط صيادان ايراني از اقيانوس هند صيد مي‌شود.

معاون صيد و بنادر ماهيگيري سازمان شيلات ايران با تاكيد بر اينكه ايران در ميان ۴۳ كشور،  رتبه نخست صيد تون ماهيان در غرب اقيانوس هند را به خود اختصاص داده است، تاكيد كرد: همچنين كشورمان در كل اقيانوس هند از نظر ميزان بهره برداري رتبه دوم را داراست.

وي با اشاره به اينكه در حال حاضر امنيت نسبي براي صيادان فعال در آب‌هاي اقيانوس هند جهت در امان ماندن از دزدان دريايي برقرار است، يادآور شد: در حال حاضر هيچ صيادي در اسارات دزدان دريايي نيست.

به گفته اين مقام مسئول در سازمان شيلات ايران، به منظور ايجاد امنيت بيشتر براي صيادي از پنج سال گذشته كلاس‌هاي آموزشي براي صيادان تون ماهي كه راهي آب‌هاي دور مي‌شوند برگزار شده است.

محبي با بيان اينكه در اين كلاس‌ها آموزش حريم‌هاي دريايي و مرزي براي ناخدايان اين شناور‌ها به طور كامل ارائه شده است، تصريح كرد: ورود شناور به مرز‌هاي دريايي كشور‌ها باعث مي‌شود تا اين شناور توسط دولت‌هاي آن‌ها توقيف و صيادان روانه زندان شوند.

وي تاكيد كرد: در حال حاضر ناخدايان شناور‌هاي تون ماهيان با آگاهي كامل نسبت به حريم‌ها از ورود به حرايم كشور‌هاي ديگر به ويژه منطقه خطرناك سومالي خودداري مي‌كنند.

گفتني است، هر سال دوم مي‌ به عنوان روز جهاني تن ماهيان جشن گرفته مي‌شود.

مجمع عمومي سازمان ملل متحد روز جهاني ماهي را تصويب كرد  تا به عنوان يك رويداد جهاني شناخته شود.  روز جهاني ماهي تون به عنوان يك رويداد در منطقه كوچك در سال ۲۰۱۱ آغاز شد و بزرگداشت گونه‌هاي وحشي كه براي مردم  يك منبع خوبي از تغذيه را فراهم‌ مي‌سازند را در ۲‌ مي‌هر سال جشن مي‌گيرند.

فایل های پیوست :

ارسال دیدگاه

( دیدگاه ثبت شد)