امروز : دوشنبه 31 خرداد 1400 بروزرسانی:1400/03/31

گالری تصاویر
برای دیدن تصاویر بعدی روی تصویر کلیک نمایید

9:14 AM 1400/02/07 تعداد بازدید: 2
  معاون وزير جهاد كشاورزي و رييس سازمان شيلات ايران گفت: با توجه به ايجاد زيرساخت‌هاي مناسب در حوزه شيلاتي كه طي هشت سال اخير ايجاد شده، جمهوري اسلامي ايران ظرفيت چند برابري توليد آبزيان و عرضه آنها با قيمت مناسب به بازار را دارد.


به گزارش روابط عمومي سازمان شيلات ايران، دكترنبي‌اله خون‌ميرزايي» در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي ايرنا افزود: اكنون ظرفيت توليد وسيع و نيروي انساني كارآزموده و ورزيده اي در بخش‌هاي تحقيقاتي، اجرايي و بهره‌برداري وجود دارد كه نشان‌دهنده ظرفيت بالاي كشور براي افزايش توليد است.

وي معتقد است: در صورتي كه موضوع توليد در اولويت كار همه دستگاه‌ها قرار بگيرد، مي‌تواند رشد جهشي را تجربه كند و ديگر با مساله گراني مواجه نخواهيم شد.

معاون وزير جهاد كشاورزي اظهارداشت: در حالي كه توليد ميگوي كشور در سال ۱۳۹۲ حدود ۱۲ هزار و ۷۰۰ تن بوده، در سال ۹۹ به ۴۹ هزار تن رسيده و افزايش چهار برابري را نشان مي‌دهد.

وي تصريح كرد:  در سال ۱۴۰۰ زيرساخت‌هاي پرورش ميگو به ۲۳ هزار هكتار خواهد رسيد كه اين ميزان با ميانگين توليد ۴.۲ تا ۴.۳ تن در هكتار در سه سال گذشته، مي‌تواند به ظرفيت توليد ۱۰۰ هزار تن برسد. 

دكترخون‌ميرزايي اضافه‌كرد: اين درحالي است كه  مطابق برنامه ششم توسعه در سال ۱۴۰۰ بايد ۶۰ هزار تن توليد ميگو داشته باشيم، اما زيرساخت‌هاي كشور براي دست‌كم ۱۰۰ هزار تن توليد آماده است.

رفع موانع توليد، صادرات با ورود به اف. اي. تي. اف

رييس سازمان شيلات ايران گفت: رفع موانع توليد، پشتيباني تسهيلات بانكي و رفع موانع صادراتي، نيازمند تصويب اف. اي. تي. اف است، در حالي كه با پيوستن به اين كنوانسيون يكي از نيازهاي ضروري ما براي جهش توليد با كمك مراودات جهاني عملياتي مي‌شود.

ايران، دارنده رتبه نخست توليد ماهيان سردآبي 

دكترخون‌ميرزايي با اشاره به رتبه نخست ايران در حوزه توليد ماهيان سردآبي، افزود: در اين حوزه زيرساخت‌ها به شكلي است كه اگر بتوانيم تسهيلات ارزان‌قيمت حمايتي را براي توسعه مكانيزاسيون و افزايش توليد در واحد سطح اختصاص دهيم، توليد به راحتي افزايش مي‌يابد.

جهش توليد ماهيان گرمابي نيازمند توسعه مكانيزاسيون   

معاون وزير جهاد كشاورزي درباره ماهيان گرمابي نيز اظهار داشت: ظرفيت كشور براي توليد ماهيان گرمابي بالاست، بنابراين با توسعه مكانيزاسيون و پرورش نيمه متراكم و متراكم مي‌توان با افزايش بهره‌وري شاهد جهش توليد بود.

وي اضافه‌كرد: اكنون زيرساخت‌هاي لازم در اين زمينه فراهم است و با اجراي روش‌هاي پرورشي موجودمي توان توليد را افزايش داد.

رشد ۱۲ برابري توليد خاويار در ۸ سال اخير

دكترخون‌ميرزايي تصريح كرد: در زمينه ماهيان خاوياري، در حدود هشت سال اخير توليد خاويار كشور بيش از ۱۲ برابر شده است. 

وي اظهار داشت: دولت تدبير و اميد در اين سال‌ها در اين زمينه سرمايه‌گذاري و پشتيباني خوبي كرده است و اكنون ما در بيش از ۲۱ استان كشور مزارع پرورش ماهيان خاوياري داريم كه قابل توسعه است و فقط نيازمند پشتيباني تسهيلاتي و رفع موانع دست‌وپاگير صادراتي است تا توليد و صادرات افزايش يابد.

حذف دلالي و توسعه حمل و نقل در كاهش قيمت آبزيان موثر است

رييس سازمان شيلات ايران درباره قيمت آبزيان گفت: اكنون انواع محصولات آبزيان از جمله ماهيان گرمابي و تيلاپياي ارزان قيمت تا خاويار گران قيمت در سبد شيلاتي كشور موجود است و براي همه اقشار جامعه توليد وجود دارد، البته ما متناسب با نياز كشور بايد توليد داشته باشيم و روي آن تمركز كنيم تا توليدمان تقويت شود.

وي اظهارداشت: البته ماهيان دريايي در برخي نمونه ها بسيار گران هستند، اما ماهيان پرورشي با قيمت‌هاي مناسب در دسترس مردم است. 

دكترخون‌ميرزايي افزود: اگر به دنبال ماهي ارزان‌قيمت هستيم بايد شبكه‌هاي توزيع به عنوان حد واسط مزارع پرورشي تا غرفه‌هاي بازارها را براي دسترسي مردم توسعه داده و كارشان را تسهيل كنيم تا با يك شرايط مستقيم بدون واسطه يا با واسطه كمتر و حذف دلال بازي در حمل و نقل محصول، بتوانيم آبزيان را با قيمت مناسب به دست مصرف كنندگان برسانيم.

به گفته وي، به‌طور طبيعي اگر ناوگان حمل و نقل ما مورد حمايت و تسهيلات مناسب قرار بگيرد، مي‌توانيم با همكاري اتحاديه ها و تشكل هاي توليدي پرورش آبزيان در مراكز عرضه همچون شهرداري ها و فروشگاه هاي زنجيره اي بزرگ همانند نيروهاي مسلح، رفاه و غيره، با كاهش نقش واسطه ها و دلالان توليدات را با قيمت مناسب عرضه كنيم.

حمايت رييس جمهوري، حمايت از شيلات و خانواده شيلاتي است

معان وزير جهاد كشاورزي گفت: در مجموع ظرفيت كشور براي توليد آبزيان قابل توجه است و توجه رييس جمهوري دراين زمينه فرصت خوبي براي شيلات و خانواده شيلاتي است كه مي توانند با پشت گرمي به حمايت دولت، گام بلندتري را در زمينه توليد و عرضه بردارند.

وي اظهار داشت: در سال ۹۹ بيش از يك ميليون و ۲۲۲ هزار تن توليد صيد و پرورشي آبزيان داشتيم، اما براي سال ۱۴۰۰ در ابتداي سال نمي توانيم پيش بيني توليد داشته باشيم، با اين حال براي اجراي تكليف برنامه متعهد هستيم.

دكترخون‌ميرزايي افزود: پارسال ۶۹۳ هزارتن آبزيان از محل صيد و ۵۲۹ هزار تن از محل آبزي پروري توليد شد كه بيش از برنامه پيش‌بيني شده بود.

جبران عقب ماندگي پرورش ماهي در دريا 

رييس سازمان شيلات ايران در عين حال گفت: در زمينه پرورش ماهي در قفس عقب ماندگي داريم كه بايد با بومي سازي، صنعت پرورش آبزيان در قفس در دريا جبران شود.

وي اضافه كرد: از آنجايي كه در حوزه صيد از منابع و ذخاير محدود برداشت مي كنيم بايد متناسب با ظرفيت ذخاير برداشت داشته باشيم، افزايش صيد يا صيد بي رويه براي ما هدف نيست بلكه هدف ما صيد مسوولانه و پايدار است كه اشتغال و معيشت جامعه صيادي را در بلندمدت با مخاطره روبه‌رو نكند.

به گفته اين مقام مسوول، تكليف برنامه ۶۶۱ هزار تن صيد بود ما بيش از برنامه صيد كرديم، در حالي كه بايد برداشت ما بايد متناسب با ذخاير باشد و از صيد بي رويه بكاهيم.

دكترخون‌ميرزايي تصريح كرد:  در توليد آبزي پروري ظرفيت زيادي داريم كه بايد اقدام‌هاي حمايتي را به منظور پشتيباني از آبزي پروري تقويت كنيم تا پرورش را افزايش دهيم.

وي ادامه داد: در يك تا ۲ سال اخير علاوه بر نقش واسطه ها، شاهد افزايش هزينه هاي توليد، هزينه هاي مصرفي و نهاده ها بوديم كه مشكلاتي در اين زمينه ايجاد كرده است.

وي افزود: آبزي پروري يك فعاليت سودآور است كه سرمايه گذاري در اين زمينه آينده دار است و اگر پروتئين و چربي هاي غيراشباع امگا ۳ و ۶ موجود در گوشت ماهي و آبزيان را در نظر بگيريم، اهميت و ارزش گوشت آبزيان را بالا  مي برد و مقايسه آن با گوشت قرمز و مرغ از اين منظر درست نيست.

صادرات ۱۷ هزار تني تا پايان بهمن‌ماه

رييس سازمان شيلات ايران گفت: طبق آمار ۱۱ ماهه گمرك جمهوري اسلامي ايران در سال ۹۹، به دليل شيوع بيماري كوويد - ۱۹، تحريم ها و نپيوستن به اف. اي. تي. اف حدود ۱۷ هزار تن صادرات داشته ايم، اين درحالي است كه در سال‌هاي گذشته ساليانه به‌طور ميانگين ۲۹ هزار تن صادرات داشته ايم.

وي افزود: البته به دليل شيوع بيماري كوويد - ۱۹ صادرات در همه جهان با وقفه روبه‌رو شده است. 

  در سال ۹۸، يك ميليون و ۲۸۰ هزار تن محصولات شيلاتي از محل صيد و آبزي‌پروري در كشور توليد شد كه با وجود تحريم‌ها و شيوع ويروس كرونا، تراز تجاري اين بخش از ۴۴۰ ميليون دلار عبور كرد.

طبق آمارها توليدات شيلاتي كشور در سال‌هاي پس از پيروزي انقلاب اسلامي‌ ۴۰ برابر رشد يافته كه روند شتابنده‌اي را در حوزه آبزي‌پروري نشان مي‌دهد.

فایل های پیوست :

ارسال دیدگاه

( دیدگاه ثبت شد)