امروز : دوشنبه 31 خرداد 1400 بروزرسانی:1400/03/31

گالری تصاویر
برای دیدن تصاویر بعدی روی تصویر کلیک نمایید

11:20 AM 1400/02/05 تعداد بازدید: 2
رئيس سازمان شيلات ايران گفت: اميدواريم در سال 1400 در قالب شعار سال بتوانيم تكاليف خود را در زمينه‌هاي آبزي‌پروري، صيد، فرآوري، بسته بندي، پايش بازار، صادرات، بهبود تراز تجاري و مصرف سرانه آبزيان به سرانجام برسانيم.

به گزارش روابط عمومي سازمان شيلات ايران، دكتر نبي‌اله خون‌ميرزايي معاون وزير و رئيس سازمان شيلات ايران در گفتگو با خبرنگار ايانا، در رابطه با برنامه‌هاي اين سازمان در سال 1400 اظهار كرد: براي دستگاه‌هاي متولي امر توليد مانند شيلات، رفع موانع و تسهيل امور يكي از ماموريت‌ها و ضرورت‌هاي كار است.

وي افزود: با توجه به انتخاب شعارهاي 10 سال گذشته از سوي مقام معظم رهبري، تأكيد بر موضوعات اقتصادي از اصلي‌ترين محورها و برنامه‌هاي ايشان و دولت بوده است اما از سال 98 تأكيد بر روي موضوعات اقتصاد مقاومتي و تقويت رويكردهاي آن بيشتر شد و در سال 99 اين رويكردها با توجه جهش توليد، رشد بيشتري پيدا كرد.

دكترخون‌ميرزايي با اشاره به مشكلات سرمايه‌گذاران و بخش خصوصي به خاطر بروكراسي اداري، اعطاي مجوزهاي متعدد و كندي سيستم بانكي تصريح كرد: با توجه به اين موانع، تاكيد بر شعار سال (توليد، پشتيباني‌ها و مانع زدايي‌ها) مي‌تواند باعث دلگرمي به بهره برداران و رفع موانع توليد شود.

وي با بيان اين كه كشور ظرفيت‌هاي توليدي بالايي در بخش شيلات دارد، گفت: سازمان شيلات به عنوان يكي از زيربخش‌هاي وزارت جهاد كشاورزي و متولي توليد غذا، نقش بسيار بالايي در امنيت غذايي كشور دارد، بنابراين مطالبق با شعار سال وظيفه رفع موانع را در چارچوب ضوابط و قانون بر عهده خواهد داشت.

معاون وزير جهاد كشاورزي ابراز اميدواري كرد: در سال 1400 در قالب شعار سال بتوانيم تكاليف خود را در زمينه‌هاي آبزي‌پروري، صيد، فرآوري، بسته بندي، پايش بازار، صادرات، بهبود تراز تجاري و مصرف سرانه آبزيان به سرانجام برسانيم.

افزايش خوداتكايي در توليد تخم چشم‌زده ماهي در سال جاري

وي در رابطه با رويكرد بخش صيد و صيادي در سال جاري گفت: بخش صيادي همانند گذشته اهداف خود را با صيد مسئولانه، توجه به پايداري ذخاير و همچنين صيد از منابع كمتر برداشت شده، افزايش كيفيت محصولات صيادي و تقويت فرآوري و بسته بندي به پيش خواهد برد.

رئيس سازمان شيلات ادامه داد:  كيفيت محصولات را با همكاري‌هاي اين سازمان با يونيدو افزايش خواهيم داد.

وي با اشاره به اين كه در حوزه آبزي پروري پرورش ماهيان گرمابي، سردآبي، خاوياري، زينتي و تيلاپيا را توسعه خواهيم داد، افزود: در زمينه خودكفايي در توليد تخم چشم‌زده ماهي قزل آلا و مولدسازي براي اين نوع ماهي هم، اقدامات سال گذشته را ادامه خواهيم داد.

دكترخون‌ميرزايي ادامه داد: سال گذشته واردات تخم چشم‌زده ماهي قزل آلا نسبت به دو سال گذشته به يك سوم رسيد و بخش اعظم نياز كشور از توليد داخل تامين شد، همچنين مولدسازي ماهي قزل آلا را در دستور كار داريم كه اميدواريم سطح خوداتكايي را ارتقا دهد.

وي در رابطه با پرورش ماهي در دريا خاطرنشان كرد: با توجه به اقدامات سال 99 و افزايش ضريب خوداتكايي در توليد تجهيزات اين صنعت به بيش از 70 درصد، اميدواريم در سال 1400 بتوانيم اين خوداتكايي را به مرز 100 درصد برسانيم تا به پشتوانه آن، با تامين خوراك و بچه ماهي ميزان پرورش ماهي در دريا را افزايش دهيم.

معاون وزير جهاد كشاورزي ادامه داد: امسال سعي مي‌كنيم همانند سال‌هاي گذشته نسبت آبزي‌پروري به صيد را افزايش دهيم، همچنين تجهيز، تقويت يگان حفاظت و ايجاد زنجيره‌هاي توليد و توسعه آبزي پروري با استفاده از مكانيزاسيون را در دستور كار داريم.

وي با اشاره به روند رو به رشد توليد و تكثير ماهيان خاوياري عنوان كرد: روند شتابنده توسعه مزارع ماهيان خاوياري و توليد گوشت و خاويار را در سال 1400 ادامه مي‌دهيم و اميدواريم به دست آورد بزرگي در اين زمينه برسيم.

توسعه مزارع پرورش ميگو تا پايان دولت دوازدهم

رئيس سازمان شيلات ايران در رابطه با پرورش ميگو در كشور بيان كرد: با توجه به زير ساخت‌هاي ايجاد شده و تنوع بازارهاي صادراتي به دست آمده، اميدواريم بتوانيم توليد داخل را بيش از پيش توسعه دهيم و سطح زير كشت ميگو در سال جاري يك جهش بالايي داشته باشد.

وي با اشاره به اين كه توسعه مزارع پرورش ميگو تا پايان دولت دوازدهم افزايش چشمگيري خواهد داشت، افزود: مزارع و مجتمع‌هاي پرورش ما در استان‌هاي بوشهر، هرمزگان و سيستان و بلوچستان امسال به چرخه توليد اضافه خواهد شد و همچنين توسعه پرورش ميگو در استان گلستان را خواهيم داشت.

دكترخون‌ميرزايي با اشاره به اين كه سال گذشته در تامين مولدهاي عاري از بيماري اصلاح شده بهتر از سال‌هاي 98 و 97 عمل شد، ابراز اميدواري كرد: به پشتوانه اين مولدين سالم و باكيفيت وارد شده، پرورش دهندگان ميگو بتوانند با اطمينان خاطر بيشتر توليد امسال را به پيش ببرند.

وي در رابطه با توليد ماهيان زينتي گفت: توليد ماهيان زينتي در كشور روند رو به رشدي دارد و با تنوع بازارهاي صادراتي اميدواريم روند توليد افزايش يابد.

معاون وزير جهاد كشاورزي با اشاره به پرورش تيلاپيا در 4 استان داراي مجوز خاطرنشان كرد: امسال توليد تيلاپيا در اين 4 استان بيش از سال‌هاي گذشته خواهد بود و پيش‌بيني مي‌كنيم به اهداف برنامه ششم توسعه برسيم.

وي با بيان اين كه كارگروهي براي تحقق شعار سال و افزايش توليد در سال 1400 ايجاد شده است، تصريح كرد: در اين زمينه پيگيري‌هاي لازم با سازمان‌هاي جهاد كشاورزي، استانداري‌ها و بخش‌هاي شيلاتي در سراسر كشور انجام شده است تا گزارشات مربوطه در اختيار كارگروه رفع موانع توليد گذاشته شود.

رئيس سازمان شيلات ايران ادامه داد: يكي از موانع كار مربوط به تامين سرمايه و نهاده‌هاي مورد نياز بخش است كه اقدامات خوبي در ستاد وزارت جهاد كشاورزي انجام شده است.

وي در رابطه با افزايش اعتبارات شيلات در بودجه 1400 گفت: با اين رديف بودجه، بدهي 13 ساله شيلات به كميسيون تون ماهيان اقيانوس هند صفر خواهد شد و مي‌توانيم از ظرفيت‌هاي صيد فراساحل در اقيانوس هند بدون دغدغه استفاده كنيم.

فایل های پیوست :

ارسال دیدگاه

( دیدگاه ثبت شد)