امروز : دوشنبه 31 خرداد 1400 بروزرسانی:1400/03/31

گالری تصاویر
برای دیدن تصاویر بعدی روی تصویر کلیک نمایید

1:30 PM 1400/02/04 تعداد بازدید: 2

معاون وزير و رئيس سازمان شيلات ايران  از روند رو به رشد و افزايش توليد محصولات شيلاتي خبر داد.


به گزارش روابط عمومي سازمان شيلات ايران، دكترنبي اله خون ميرزايي در گفتگو با خبرنگار روزنامه ايران گفت: در دوره 8 ساله اخير توليد آبزيان از 885 هزار تن در سال 92 به يك ميليون و 222 هزارتن رسيده است و اگر تأثيرات تحريم و همه‌گيري كرونا نبود توليد، بسيار بيشتر از اين رقم بود.
رييس سازمان شيلات افزود: محدوديت دادوستد مالي و محدوديت بازارهاي مصرف آبزيان به‌خاطر شيوع كرونا، شوك به بخش توليد وارد كرد و باعث شد توليد با شتاب پيش‌بيني شده حركت نكند، ولي با بهبود شرايط و به پشتوانه نيروي انساني كارآمد و سرمايه‌گذاري‌هاي وسيع، توليد، سال به سال روند افزايشي خواهد داشت.
وي با اشاره به اينكه ايران در پرورش ماهي قزل‌آلا در دنيا رتبه اول را دارد افزود: براساس آخرين آمار سازمان فائو، كشور ما در توليد خاويار فيل ماهي(بلوگا) كه در رده ارزشمندترين نوع خاويار جهان است رتبه اول و در توليد گوشت ماهيان خاوياري در رتبه چهارم قرار دارد و پيش بيني مي شود در آمار بعدي به رتبه سوم ارتقاء يابيم.
دكتر خون ميرزايي با تاكيد بر اين كه در توليد ماهيان گرمابي و ماهيان ديگر هم، وضعيت، روبه رشد است تصريح كرد:  با توسعه مكانيزاسيون و افزايش بهره‌وري، ميزان توليد در واحد سطح و به ازاي نهاده مصرفي، سال به سال بهبود پيدا مي‌كند. با نيروي انساني كارآزموده در بخش تحقيقات، اجرا و بخصوص در حوزه بهره‌برداري، اگر شرايط پرداخت تسهيلات، پشتيباني‌هاي مورد نياز و رفع موانع صدور پروانه يا مجوزها، تسهيل شود، قطعاً رشد توليد شتاب بيشتري مي‌گيرد.
رئيس سازمان شيلات ايران در ادامه گفت: در پرورش ميگو، در 8 سال اخير از 12 هزار و 700 تن با رشد 3.9 برابري به 49 هزارتن در سال 99 رسيديم. در حال حاضر 16 هزار هكتار مزارع آماده پرورش ميگو داريم و تا پايان دولت 7 هزار هكتار مزرعه ميگو آماده بهره‌برداري مي‌شود. در اين 23 هزار مزرعه ميگو، حتي اگر فرضي در افزايش توليد در واحد سطح نداشته باشيم، ظرفيت توليد 100 هزارتن را داريم در حالي كه تكليف توليد در برنامه سال 1400 حدود 60 هزار تن است و 100 هزار تن تكليف سال 1404 است. 
دكتر خون ميرزايي بيان داشت: در توليد ميگو جلوتر از برنامه هستيم. ظرفيت توليد آبزيان بسيار بالا است. اگر پشتيباني‌هاي تسهيلاتي انجام گيرد توليد شتاب بيشتري مي‌گيرد. 
رييس سازمان شيلات ايران با اشاره به عرضه و بازار آبزيان گفت: گونه‌هاي ماهيان گرمابي سهم بالايي در توليد آبزيان در كشور دارند. اگر زنجيره‌هاي توليد، حمل و نقل و فرآوري را تقويت كنيم محصولات آبزي قيمت كمتري خواهد داشت. در 4 استان خراسان جنوبي، يزد، قم و سمنان مجوز پرورش ماهي تيلاپيا داريم، اين ماهي گران نيست، كيفيت بالايي دارد و قيمت آن مناسب است. اما از گذشته چون ذائقه مردم ماهيان دريايي بوده، ماهيان دريايي قيمت بالايي دارد. اگر سيستم‌هاي حمل و نقل را تقويت كنيم ماهي با قيمت مناسب‌تري از سواحل به نقاط ديگر ارسال مي‌شود. سازمان شيلات با سازمان تعاون روستايي و شبكه‌ها و اتحاديه‌هاي توليد در سطح كشور توافق كرده است تا روند رسيدن ماهي به بازار را تسهيل كنند و واسطه‌ها كمتر شود تا ماهي با قيمت ارزان‌تري در دسترس مردم باشد. 
دكتر خون ميرزايي بيان كرد: در حال حاضر محصولات شيلاتي وارد نمي‌كنيم و توليدات ما به 26 كشور صادر مي‌شود. بنابراين توليد كافي است و هر ميزاني تقاضا بالا برود ظرفيت توليد براي پاسخگويي به تقاضا وجود دارد. محدوديتي در توليد نداريم. محدوديت ما در تقاضا است كه عمدتاً مسأله فرهنگي است و در مصرف آبزيان نسبت به گوشت مرغ يا گوشت قرمز تقاضا كمتر است. كاهش تقاضا به‌خاطر كاهش ميل به مصرف آبزيان است. اما در استان‌هاي ساحلي به‌خاطر ميل به مصرف و دسترسي بهتر تقاضا بيشتر است.
وي خاطرنشان كرد: يكي از راه‌هاي افزايش مصرف آبزيان، دسترسي به فرآورده‌هاي آماده و ماهي و ميگوي پاك شده است كه بايد توزيع اين نوع فرآورده‌ها را افزايش دهيم. براي افزايش مصرف، براي سطوح مختلف اجتماعي انواع محصولات آبزيان با قيمت مختلف و متناسب با درآمد خانوار توليد مي‌شود و اميدواريم با افزايش توليد و تقاضا، آبزيان سهم بيشتري در سبد مصرفي مردم داشته باشد.

فایل های پیوست :

ارسال دیدگاه

( دیدگاه ثبت شد)