امروز : دوشنبه 31 خرداد 1400 بروزرسانی:1400/03/31

گالری تصاویر
برای دیدن تصاویر بعدی روی تصویر کلیک نمایید

11:48 AM 1400/02/04 تعداد بازدید: 2

در شصت و چهارمين هفته پويش ملي تدبير و اميد براي جهش توليد، ۱۵۰ طرح ملي وزارت جهاد كشاورزي در حوزه شيلات با سرمايه گذاري ۵۸۵ ميليارد تومان و اشتغالزايي ۱۵ هزار و ۷۲۰ نفر به بهره برداري رسيد.


به گزارش روابط عمومي سازمان شيلات ايران، دكتر خون‌ميرزايي معاون وزير و رئيس سازمان شيلات ايران در مراسم افتتاح طرح‌هاي ملي وزارت جهاد كشاورزي توسط رئيس جمهور، با ارائه گزارش پروژه‌هاي شيلاتي از استان بوشهر، اظهار كرد: پرورش ميگوي كشور يك روند رو به رشدي به نسبت سطح زير كشت و ميزان توليد در ۸ ساله دولت تدبير و اميد بر جاي گذاشته است و ميانگين توليد در هكتار از ۲.۶ تن در سال ۹۲ به ۴.۲ تن در هكتار در سال ۹۹ رسيد.

وي افزود: در ۳ سال گذشته ميانگين صادرات ميگو ۲۹ هزار تن در سال بود كه در ۱۱ ماهه سال ۹۹ بيش از ۱۷ هزار تن محصول توليدي صادر شده است كه اين صادرات به ۲۶ كشور بوده است.

دكترخون‌ميرزايي در رابطه با ظرفيت‌هاي شيلاتي استان بوشهر گفت: آبزي‌پروري ساحلي و دريايي از مزيت‌هاي اين استان است و اين استان از قطب‌هاي پرورش ميگوي كشور است كه زنجيره‌هاي توليد و ارزش آن پيشرفت چشمگيري داشته‌اند.

وي ادامه داد: در سال ۹۹، بيش از ۲۳ هزار و ۶۰۰ تن ميگو از مزارع پرورشي استان توليد شدند و براي سال ۱۴۰۰ هم برنامه‌ريزي لازم براي توليد بيش از ۳۰ هزارتن ميگو در اين مزارع انجام شده است.

معاون وزير جهاد كشاورزي ابراز اميدواري كرد: با برنامه‌ريزي‌هاي صورت گرفته در سال جاري، با بهره‌برداري از بيش از ۱۶ هزار هكتار از مزارع پرورش ميگو، بيش از تكليف ۶۰ هزار تني برنامه ششم توسعه، ميگو توليد شود.

وي افزود: تاكنون بيش از ۶۴ هزار هكتار مزارع پرورش ميگو به متقاضيان واگذار شده كه بيش از ۴۰ هزار هكتار از آن در دولت تدبير و اميد بوده است.

رئيس سازمان شيلات ايران ادامه داد: تا پايان اين دولت ۲۳ هزار هكتار مزارع پرورش ميگوي كشور به بهره‌برداري خواهد رسيد كه مجموع اين سطح، براي توليد حداقل ۱۰۰ هزار تن پاسخگو است كه اين ميزان، تكليف برنامه‌ريزي شده در افق ۱۴۰۴ است.

وي در رابطه با افتتاح مجتمع پرورش ميگوي بامداد شيف تصريح كرد: تاكنون دو فاز پرورش ميگو در شهرستان شيف استان بوشهر به بهره‌برداري رسيده است و امروز فاز توسعه‌اي آن به نام بامداد با سرمايه‌گذاري ۲۴۰ ميليارد توماني بخش‌هاي دولتي و خصوصي و احداث تمام زيرساخت‌هاي مزارع توسط سرمايه‌گذاران، در وسعت ناخالص ۹۰۰ هكتار و وسعت خالص ۷۰۰ هكتار و در قالب ۲۸ مزرعه ۲۵ هكتاري براي توليد ۳۵۰۰ تن ميگوي پرورشي و كارآفريني براي ۷۰۰ نفر، به عنوان نماد ۱۵۰ پروژه شيلاتي كشور اماده بهره‌برداري است.

دكترخون‌ميرزايي خاطرنشان كرد: در سال‌هاي گذشته ميانگين توليد ميگو در مزارع برق‌دار كشور بيش از ۶ تن و در مزارع بي بهره از نيروي برق ۳.۵ تن در هكتار بوده است، بنابراين ضمن تشكر از همكاري‌هاي وزارت نيرو، انتظار مي‌رود دستور دهند، براي احداث پست و خطوط انتقال برق به مزارع آبزي‌پروري كشور به منظور پشتيباني از توليد اقدامات لازم انجام شود.

منبع: maj.ir
فایل های پیوست :

ارسال دیدگاه

( دیدگاه ثبت شد)