امروز : پنج شنبه 14 فروردین 1399 بروزرسانی:1399/01/10

گالری تصاویر خبر

11:02 AM 1398/11/13 تعداد بازدید: 237
از ابتداي سال 1398 با استفاده از ادوات مكانيزه، 27 مزرعه پرورش ماهي به تجهيزات مكانيزه مجهز شده است. تجهيز اين مزارع، باعث افزايش توليد، بهره‌وري و استفاده بهينه از منابع آبي مي شود، ضمن آنكه قيمت تمام شده ماهي در مزارع نيز كاهش مي يابد.

به گزارش روابط عمومي سازمان شيلات ايران، جعفروند مدير شيلات و امور آبزيان استان در اين باره اظهار داشت: امروزه توسعه آبزي پروري با دو رويكرد توسعه افقي ( افزايش سطح ) و توسعه عمودي ( افزايش توليد در واحد سطح ) برنامه ريزي و هدف گذاري مي شود كه توسعه عمودي به دليل كم هزينه بودن و عدم نياز به سطوح جديد و همچنين كاهش هزينه هاي توليد، بر توسعه افقي مقدم است.
مدير شيلات ادامه داد: جايگزيني توليد در واحد حجم به جاي توليد در واحد سطح و جبران كاهش توليد ناشي از خشكسالي و افزايش توليد در واحد سطح در مواقع ترسالي را از ديگر مزاياي استفاده از ادوات مكانيزه برشمرد و گفت: در شروع كار شيلات برنامه توليد به صورت 10 ليتر آب با 100 مترمربع استخر، يك تن توليد ماهي بوده (يعني 10 كيلو در متر مربع) و اين در حالي است كه امروز با توسعه مكانيزاسيون در مزارع و انتقال تجارب از كشورهاي صاحب فن اين مقدار به بيش از   35كيلو در متر مربع رسيده است.
وي يكي از اركان مهم توسعه عمودي ( افزايش توليد در واحد سطح ) را بهره گيري از تكنولوژي و روش هاي نوين آبزي پروري برشمرد و خاطر نشان كرد:   هم اكنون در مزارع پرورش ماهي استان،   مجهز به سيستم هاي مكانيزه با 672 دستگاه هوادهي از نوع اسپلش و فورس، 54 دستگاه درام فيلتر، 254 دستگاه كنترل كيفي آب، 391 دستگاه الكترو پمپ ، 6 دستگاه مولد اكسيژن و 2 دستگاه ازن ژنراتور تعبيه شده است .
مدير شيلات افزود در سال جاري براي 27 مزرعه پرورش ماهي قزل آلا امكان تهيه و نصب 113 دستگاه انواع تجهيزات مكانيزه فراهم گرديد كه از اين مقدار 9 مورد هواده و يك مورد الكتروپمپ بصورت اماني و ترويجي توزيع شد   و بقيه از محل معرفي متقاضيان   به بانك هاي عامل و اخذ تسهيلات بانكي به ميزان 4 ميليارد و 700 ميليون ريال تامين گرديد.
جعفروند در پايان نتيجه بكار گيري مكانيزاسيون درآبزي پروري استان را علاوه بر افزايش توليد موجب نهادينه كردن توسعه پايدار و متوازن آبزي پروري با رويكرد حفظ محيط زيست دانست.

فایل های پیوست :

ارسال دیدگاه

( دیدگاه ثبت شد)