امروز : پنج شنبه 14 فروردین 1399 بروزرسانی:1399/01/10

گالری تصاویر خبر

2:43 PM 1398/11/08 تعداد بازدید: 386
همايشي يك روزه " نقش تغذيه در پرورش آبزيان" با همت مديريت شيلات و امور آبزيان آذربايجان غربي و همكاري شركت توليد خوراك دام و طيور و آبزيان اروم دردانه اروميه و با حضور رياست سازمان جهادكشاورزي استان و جمعي از مسئولين استاني و جمعي از پرورش دهندگان ماهي استان آذربايجان غربي تاريخ 98/11/3 در محل سالن همايش هاي هتل آنا اروميه برگزار گرديد .

به گزارش روابط عمومي سازمان شيلات مهندس جليلي رئيس سازمان جهادكشاورزي استان طي سخناني   اظهار كرد: موتور محرك اقتصاد استان بخش كشاورزي است و توليد محصولات كشاورزي نقش مهمي در افزايش درآمد ناخالص استان دارد. هم اكنون ۴۲۰ مزرعه پرورش آبزيان در استان در حال فعاليت هستند و سالانه بيش از ۱۵ هزارتن انواع آبزيان در استان توليد مي شود.
  وي ادامه داد: آذربايجان غربي از مهمترين توليدكنندگان تخم چشم زده ماهي است كه علاوه بر خودكفايي در نياز داخلي امكان صادرات اين محصول با ارزش را دارد كه متاسفانه واردات بي رويه تخم چشم زده ماهي با ارز دولتي مشكلات عديده اي براي توليد كنندگان استان ايجاد كرده است.
جليلي با تاكيد بر ضرورت فرهنگ سازي براي استفاده از غذاهاي دريايي، اضافه كرد: اطلاع رساني و فرهنگ سازي در اين زمينه كمك شاياني به رونق اقتصادي شيلات و سلامت جامعه مي كند.
وي افزود: با استفاده از منابع آبي موجود و بهره گيري از تكنولوژي هاي نوين مي توان توليد انواع آبزيان در استان را در طي دو تا سه سال آينده به ۲۰ هزار تن ارتقا داد.
محمد باقر قريشي سرپرست مديريت شيلات و آبزيان استان نيز در اين همايش اظهار داشت: آذربايجان غربي ۳درصد از سهم توليد آبزيان كشور در زمينه آبزي پروري را به خود اختصاص داده است. 
وي بااشاره به اينكه ۵ مركز مهم تكثير و ۲۷۰مزرعه پرورش ماهيان سردآبي در استان فعال هستند، خاطرنشان كرد: سالانه   با توليد بيش از8   هزار تن ماهي سرد آبي در اين مزارع ، استان آذربايجانغربي در كشور از جايگاه ويژه اي برخوردار ميباشد.
سرپرست مديريت شيلات و آبزيان آذربايجان غربي با تاكيد بر اينكه ۸۰ مركز تكثير و مزرعه پرورش ماهيان گرمابي باتوليد ۱۹۰۰تن ماهي در استان فعال هستند ، اظهار كرد: درحال حاضر ۱۱ تعاوني صيد وصيادي با هزار خانوار صياد در ۱۰ درياچه پشت سد و ۶ رودخانه دائمي در استان مشغول به فعاليت بوده و سالانه بيش از ۶ هزار تن انواع ماهي از منابع آبي استان به بازار عرضه مي شود.
قريشي يادآور شد: در حال حاضر   ۲۳ مركز پرورش ماهيان زينتي با توليد بيش از ۶ ميليون بچه ماهي در استان فعاليت دارند.
وي بااشاره به اينكه 60 تا 70   درصد هزينه هاي صنعت آبزي پروري مربوط به غذا است، ادامه داد: در سال جاري يك مركز توليد غذاي آبزيان در استان بر اساس مجوز صادر شده در فاز اول تاسيس شده است تا از اين طريق با توليد هزار تن غذاي آبزيان از هزينه هاي توليد كنندگان اين صنعت كاسته شود.

فایل های پیوست :

ارسال دیدگاه

( دیدگاه ثبت شد)