10:14 AM 1398/01/10 تعداد بازدید: 386

  مجوز برداشت فانوس ماهیان برای چینی‌ها در جنوب صادر نشده است

 معاون وزیر و رئیس سازمان شیلات ایران گفت: این سازمان هیچ نوع قرارداد و یا مجوز برداشتی با کشورها از جمله چین برای صید فانوس ماهیان ندارد و همه مجوزها برای شرکت‌های ایرانی صادر شده است.

 
به گزارش روابط عمومی سازمان شیلات ایران دکتر نبی‌الله خون‌میرزایی در حاشیه بازدید از مزرعه پرورش ماهی قزل آلا نیمه متراکم وابسته به شرکت تعاونی چند منظوره نیاک آمل اظهار داشت: برداشت آبزیان از سواحل جنوب کشور متأسفانه مفاهیم آن دقیق بیان نشده و در مصاحبه‌ها و فضاسازی‌هایی که در رسانه‌ها شده بود، بعضاً غیرمسئولانه و از روی غرض ورزی بوده است.
وی ادامه داد، ذخیره عظیمی از «فانوس ماهی» در دریای عمان وجود دارد که در صیدگاه‌های مشترکی که وجود دارد، اگر شیلات و صیادان ایرانی آن را صید نکند، دیگر کشورهای همسایه اقدام به صید خواهند کرد.
رئیس سازمان شیلات ایران، زیستگاه اصلی این آبزی را در عمق ۲۰۰ تا ۶۰۰ متری سواحل جنوب کشور با میزان ذخیره ۲ تا ۴ میلیون تنی اعلام کرد و افزود: در چند سال گذشته مجوزهایی از سوی این سازمان به نام بهره برداران بخش خصوصی ایرانی صادرشده و هیچ مجوزی برای شرکت‌های خارجی یا شرکت‌های چینی مورد نظر صادر نشده و نخواهد شد.
دکتر خون میرزایی گفت: متأسفانه شرکت یا فعالان صیادی کشور ما ابزارها و کشتی مخصوص به برداشت این نوع ماهی را نداشتند و حضور برخی افراد یا شرکت‌های خارجی و یا چینی تحت عنوان خریداری و مالکیت و اجاره با شرکت‌های چینی قرارداد بستند و آنها فعالیت خودشان را به صورت محدود و تعریف شده ادامه می‌دهند.
وی افزود: حتی کشتی‌های چینی که به سواحل ایران آمده بودند در سازمان بنادر و دریانوردی کشور ثبت شدند و پرچم جمهوری اسلامی ایران نیز بر فراز کشتی آنها نصب و اهتزاز شده بوده و با این وضعیت به صید فانوس ماهی اقدام کردند.
رئیس سازمان شیلات ایران با اشاره به اینکه صید فانوس ماهی متوقف شده است یا نه گفت، که صید این آبزی متوقف نشده و تابع یک ضوابطی هست، و اگر ضوابط رعایت شود که می‌شود، تهدید کننده برای دیگر آبزیان و ذخایر جنوب کشور نخواهد شد.
دکترخون میرزایی، با بیان اینکه خیلی از صیادان بومی منطقه نگران این موضوع هستند که بهره برداران فانوس ماهی‌ها با شرایط خاص صید این نوع ماهی، کف دریا را جارو کردند و بردند، گفت: این موضوع واقعاً صحت ندارد و کاملاً تحت شرایط خاص صورت می‌گیرد.
وی اضافه کرد: که پودر فانوس ماهی به عنوان خوراک اولیه کارخانه پودر ماهی کشور که نیاز اصلی واحدهای پرورش ماهی و دام و طیور است، را تأمین خواهد کرد و در مقابل باعث ارزآوری و نیز اشتغالزایی در این بخش خواهد شد.
فانوس ماهی یا میکتوفیده برای تهیه پودرماهی صید که برای پودر آن برای تغذیه آبزیان پرورشی و دام نیاز مورد استفاده قرار می‌گیرد.
منبع: خبرگزاری مهر


تصاویر پیوست
فایلهای پیوست
نظر خود را ارسال نمایید
نام
نظرات
پست الکترونیکی

کد  امنیتی

نظرات خوانندگان
كليه حقوق اين پورتال متعلق به سازمان شیلات ایران مي باشد
روابط عمومی سازمان شیلات ایران