3:02 PM 1396/01/21 تعداد بازدید: 890

  معاون وزیر و رئیس سازمان شیلات ایران : شاخص مهم تولید و اشتغال سرمایه گذاری است / 400 میلیون دلار صادرات محصولات شیلاتی در سال 1395 توسط صادرکنندگان آبزیان

 به گزارش روابط عمومی سازمان شیلات ایران دکتر حسن صالحی معاون وزیر و رییس سازمان شیلات ایران با اعلام این مطلب افزود: این صادرات مطلوب محصولات شیلاتی در سال 1395 در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی بوده است

 
دکتر صالحی در ابتدای سخنان مقدماتی خود چنین گفت: 
بسم الله الرحمن الرحیم
بنده به نوبه خود سال نو و ایام خجسته ماه رجب را خدمت همه عزیزان و بزرگواران، روسای محترم مراکز تحقیقاتی، همکاران موسسه تحقیقات علوم شیلاتی، ریاست محترم و معاونین محترمشان، مدیران شیلات استان ها ، مدیران کل ، 
مدیران سازمان مرکزی شیلات و معاونین و همه خواهران و برادران بزرگوار تبریک عرض می کنم.
مقام معظم رهبری سال 96 را سال تولید و اشتغال نام گذاری کردند، تولید و اشتغال بدون سرمایه گذاری اتفاق نمی افتد ما زمانی می توانیم بگوییم تولید و اشتغال ایجاد کردیم که هم بستر سرمایه گذاری را فراهم کنیم هم سرمایه گذاری اتفاق بیفتد یعنی شاخص سرمایه گذاری امروز در توسعه تولید و اشتغال مهم ترین شاخصی است که در ابتدای ارزیابی تولید و اشتغال همه سیاست گزاران و مدیران توسعه به آن توجه و تاکید کنند.
این یک نکته خیلی کلیدی است هم برای ارزیابی مدیران هم برای ارزیابی دولت ها هم برای ارزیابی وزرا که چه میزان سرمایه گذاری از درآمد ملی توانستند تملک بگیرند و براساس آن تولید و اشتغال ایجاد کنند.
ما را هم باید ارزیابی کنند، شما را هم باید ارزیابی کنند. ما در سال 92 در سطح سازمان شیلات حدود 58 میلیارد تومان تملک سرمایه داشتیم و در سال 96 ، این مبلغ 118 میلیارد تومان رسیده است ، البته ما صددرصد تخصیص نداشتیم به میزانی که توانستیم تلاش کنیم و تخصیص گرفتیم باید تولید و اشتغال را هم بسنجیم این میزان یعنی سازمان تقریبا صددرصد در سطح کلان در تملک دارایی رشد کرده در سطح تملک استان ها این به شما برمی گردد، عزیزان بزرگوار در سال 92 ، 63 میلیارد تومان تملک دارایی استان ها بوده است در سال 95 ، این مبلغ 78 بوده است کم است یعنی به آن میزان که در سطح کلان ما توانستیم (همکاران ما) بودجه بگیریم در سطح استان ها نتوانستیم. البته این کلی است استانی داشتیم بالای صددرصد توانسته تملک دارایی بگیرد ولی استانی داشته ایم 10 درصد گرفته است عزیزان باید با تلاش و پیگیری بروید تا بتوانید تملک برای استان بگیرید. با همه افت و خیزهایی که داشته ایم برنامه ما برای تکثیر، تولید و رهاسازی آبزیان باید به 500 میلیون می رسیده است 350 میلیون  ما تکثیر و رهاسازی کرده ایم به خصوص در جنوب کشور از برنامه عقب هستیم. در جنوب کشور، ما تقریبا از نظر بازسازی ذخایر کمتر توانستیم کمک کنیم. صادرات محصولات شیلاتی خوبی داشته است.همت زیادی همه عزیزان به خصوص صادرکنندگان داشته اند که در سال 95 ، 400 میلیون دلار صادرات محصولاتی شیلاتی با همکاری اتحادیه صادرکنندگان کشور بوده است با بیش از 95 هزار تن صادرات بنابراین در زمینه صادرات از برنامه جلوتر هستیم و این در راستای سیاست های اقتصاد مقاومتی بوده است. تولید کلان ما در کشور خوب بوده است از ظرفیت های ایجاد شده در سال های گذشته ، تولیدکنندگان و شما بزرگواران، خوب توانسته اید استفاده کنید.
ما در سال 95 نزدیک به یک میلیون و 70 هزار تن تولید محصولات شیلاتی داشته ایم که از این عدد 460 هزار تن آن آبزی پروری است و610 هزار تن آن صید است.  
مکانیزاسیون در کشور در این دو سه ساله شروع شده است در سال های گذشته ما خیلی نتوانستیم در مکانیزاسیون سرمایه جذب کنیم. بیش از چهار پنج هزار میلیارد تومان بانک کشاورزی برای بخش کشاورزی تخصیص داده است ما در سال گذشته کمی کمتر از 90 میلیارد تومان توانستیم جذب کنیم عدد خوبی بوده است به تنهایی زیربخش شیلات و آبزیان کمی کمتر از زیربخش دام و طیور توانسته در مکانیزاسیون جذب کند نشان می دهد قدم های بزرگی در سال گذشته دوستان برداشته اند ولی هنوز ظرفیت خیلی داریم. در تولید ماهیان زینتی هم به 220 میلیون عدد رسیدیم که نسبت به برنامه جایگاه خوبی داریم . مصرف سرانه هم کمی بالاتر از 6/10  بود این براساس اصلاحات آماری است که از سال 92 انجام شد. درآستانه برنامه ششم  خواهشم از همکاران این است که در  سال 96 و برنامه ششم به توسعه مکران بیشتر توجه کنیم. خدا قوت می گویم به همه عزیزان، در دو سال گذشته 94 و 95 سال سختی برای دولت و برای درآمدهای دولت بود و با همه این سختی ها شما عزیزان با کمبودها و عدم تخصیص ها توانسته اید برنامه تولید را در کشور تحقق ببخشید خوشبختانه در موسسه تحقیقات فضای خوبی ایجاد شد در واقع تخصیص خوبی داشته اند و امسال هم در مجلس مصوب شده است در سال 96 و سیاستی که دولت دارد قطعا وضع پژوهش بهبود پیدا می کند انشاءا... با کمک همدیگر بتوانیم شعار سال را که تولید و اشتغال پایه دار است با سرمایه گزاری با استفاده از ظرفیت هایی که وجود دارد در این بخش پیش ببریم. 
تدوین خبر: علیرضا کیهان پور

تصاویر پیوست
فایلهای پیوست
نظر خود را ارسال نمایید
نام
نظرات
پست الکترونیکی

کد  امنیتی

نظرات خوانندگان
كليه حقوق اين پورتال متعلق به سازمان شیلات ایران مي باشد
روابط عمومی سازمان شیلات ایران