9:03 AM 1398/05/05 تعداد بازدید: 328

  شهرستان ورزقان در مسیر توسعه و رونق تولید آبزی پروری

 جلسه گارگروه توسعه شیلات و آبزیان شهرستان ورزقان توسط مدیریت شیلات و آبزیان استان آذربایجان شرقی در محل مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان مربوطه و با حضور مدیر جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی، نماینده فرمانداری و روسای ادارات مربوطه به عنوان اعضای جلسه در روز 31 تیرماه برگزار شد.

 
به گزارش روابط عمومی سازمان شیلات ایران ، جعفروند مدیر شیلات و امور آبزیان استان هدف از برگزاری جلسه را عملیاتی نمودن طرح 2000 تنی پرورش ماهی از 10 میلیون متر مکعب آب تخصیصی حاجیلار چای به بخش کشاورزی ، پنج میلیون متر مکعب ازآب تخصیصی حیات رودخانه در پایاب سد و استفاده از چاه های سطحی در حاشیه رودخانه حاجیلار چای و بازگردانی آب برداشتی پس از استفاده در واحد های تولیدی آبزیان عنوان نمود.
ایشان در ادامه گفت: انجام مناقصه برای مطالعات امکان سنجی و اجرای طرح انجام گرفته و با مشخص شدن مشاور گزارشات اولیه برای مشخص شدن مسیر حرکت روشن خواهد شد. از ادارات دخیل در اجرای طرح می خواهیم به محض عقد قرارداد در فاز مطالعات آنچه که لازم میدانند در مطالعه پیش بینی کنند.
مدیر شیلات افزود: خواسته ما برای فاز امکان سنجی مطالعات طرح این است که طرح مربوطه جامع بررسی شود و اجرای چنین طرح بزرگی با تولید 2000 تن سالانه باید در یک زنجیره تولید دیده شود، مثلا  قبل از تولید تامین نهاده هایی همچون خوراک ماهی و بچه ماهی در نظر گرفته شود و پس از تولید در کنار مجتمع به فکر فراوری و بسته بندی و بازار محصول باشیم. بنابر این زیر ساخت های لازم برای هر بخش از جمله آب، برق، راه دسترسی، زمین مناسب و ... به صورت فنی و واقعی پیش بینی شود.
در انتها جعفروند به جایگاه شیلات در شهرستان ورزقان اشاره نمود و ابراز تاسف نمود که با توجه به پتانسیل های بالقوه برای توسعه آبزی پروری در این شهرستان از امکانات موجود استفاده نمی شود و با برنامه ای که در سال رونق تولید در پیش گرفته ایم و با حمایت های مسئولین استانی و شهرستانی که انجام می گیرد امیدواریم این شهرستان بعنوان یکی از قطب های تولید شیلات و آبزیان جایگاه ویژه ای را به خود اختصاص داده و در مسیر توسعه و رونق تولید قرار گیرد. 
مهندس علیپور مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ورزقان در جریان کارگروه گزارش جامعی از تولیدات آبزیان در شهرستان و وضعیت مزارع فعال و غیر فعال ارائه نمود و گفت: بعلت کوهستانی بودن منطقه و شرایط مناسب آب و هوایی با بررسی که از سه سد خاکی موجود و 60 حلقه چاه کشاورزی  با دبی 5 لیتر در ثانیه انجام داده ایم با همکاری و مساعدت سایر ادارات خواهیم توانست شتاب بیشتری را در توسعه آبزی پروری داشته باشیم.


تصاویر پیوست
فایلهای پیوست
نظر خود را ارسال نمایید
نام
نظرات
پست الکترونیکی

کد  امنیتی

نظرات خوانندگان
كليه حقوق اين پورتال متعلق به سازمان شیلات ایران مي باشد
روابط عمومی سازمان شیلات ایران