9:53 AM 1398/05/07 تعداد بازدید: 342

   رشد دوبرابری رهاسازی بچه ماهیان خاویاری در آب های استان گلستان

 مدیر کل شیلات گلستان گفت: رهاسازی بچه ماهیان خاویاری تولید شده در مرکز بازسازی و حفاظت از ذخائر ژنتیکی ماهیان خاویاری شهید مرجانی، با رشد حدودی 2 برابر نسبت به سال گذشته، پایان یافت.

 
به گزارش روابط عمومی سازمان شیلات ایران به نقل از شیلات گلستان، مهندس سید جواد قدس علوی با اعلام این خبر بیان داشت: در سال گذشته، 600/000 قطعه بچه ماهی خاویاری گونه قره برون در آبهای استان رهاسازی شده بود که امسال علاوه بر اینکه این رقم حدودا 2 برابر افزایش داشته است، شاهد تنوع گونه های رهاسازی شده نیز بودیم.

وی افزود: در سال جاری 1/133/600قطعه بچه ماهی خاویاری با وزن متوسط 4 گرم در رودخانه گرگانرود رهاسازی شده است.

مهندس قدس علوی  با اشاره به اهمیت بازسازی و حفاظت از ذخائر ماهیان خاویاری تصریح کرد: با توجه به محدودیت و کاهش ذخائر ماهیان خاویاری در دریای خزر، مرکز  مرکز بازسازی و حفاظت از ذخائر ژنتیکی ماهیان خاویاری شهید مرجانی می تواند در احیای این گونه های ارزشمند نقش بسزایی داشته باشد.

مدیر کل شیلات گلستان افزود: هدف از احداث این مرکز تکثیر و پرورش پنج گونه از ماهیان با ارزش فیلماهی، قره برون، چالباش، شیپ و ازون برون بوده و منبع تامین آب آن از رودخانه های زرین گل و فاضل آباد، به علاوه چهار حلقه چاه عمیق و همچنین سه آببندان ذخیره آب است.

همچنین رئیس مرکز بازسازی و حفاظت از ذخائر ژنتیکی ماهیان خاویاری شهید مرجانی گفت: از تعداد1/133/600قطعه بچه ماهی خاویاری تولید شده در این مرکز،  1/078/600قطعه گونه قره برون، 30/000 قطعه گونه شیپ و 25 هزار قطعه گونه دراکول بوده است.

مهندس جباری با اشاره به نقش دامپزشکی در این رهاسازی خاطرنشان کرد: قبل از آغاز رهاسازی به منظور بررسی وضعیت سلامت بهداشتی بچه ماهیان، نمونه برداری توسط اداره کل دامپزشکی استان انجام می گرفت که بدین ترتیب سلامت تمام بچه ماهیان تایید شده است.

وی اذعان داشت: پس از نمونه برداری از بچه ماهیان، از طرف دامپزشکی استان تاییدیه سلامت آنها به اداره کل شیلات استان اعلام گردیده سپس عمل رهاسازی انجام شده است. همچنین به منظور اطمینان از سلامت و شرایط مناسب آب رودخانه ها نیز، قبل از آغاز رهاسازی و براساس تصمیم کمیته برنامه ریزی رهاسازی، کارشناسانی از شیلات و مرکز تحقیقات استان آزمایش های لازم را بر روی آب های مورد نظر انجام داده اند.

گفتنی است مرکز بازسازی و حفاظت از ذخایر ژنتیکی ماهیان خاویاری شهید مرجانی در ۴۵ کیلومتری شمال شرقی گرگان و در ۲۳ کیلومتری امتداد جاده آق قلا ـ گنبد به مساحت ۱۵۰ هکتار مابین روستای اوچ تپه و چین سیبلی واقع شده است

تصاویر پیوست
فایلهای پیوست
نظر خود را ارسال نمایید
نام
نظرات
پست الکترونیکی

کد  امنیتی

نظرات خوانندگان
كليه حقوق اين پورتال متعلق به سازمان شیلات ایران مي باشد
روابط عمومی سازمان شیلات ایران