11:01 AM 1398/05/05 تعداد بازدید: 267

  تولید سالم در کنار بیماری مهم ترین رویکرد ماست

   مدیرکل شیلات گلستان در کارگروه فنی تکثیر و پرورش میگو استان گفت: تولید سالم در کنار بیماری مهم ترین رویکرد ماست 

 
به گزارش روابط عمومی سازمان شیلات ایران به نقل از اداره کل شیلات گلستان، مدیر کل شیلات گلستان در جلسه کارگروه فنی تکثیر و پرورش میگو استان گفت: سازمان دامپزشکی، شیلات و بهره برداران سه ضلع مثلث هستند که در کنار هم می توانند با مدیریت بیماری لکه سفید، تولیدی سالم و موفق را رقم بزنند. چرا که مهمترین رویکرد ما تولید سالم در کنار بیماری است.

 مهندس سید جواد قدس علوی تصریح کرد: بسیار خرسندیم که امروز افرادی در این جلسه حضور دارند که یقینا با تجربه ترینها در امر مقابله با بیماری لکه سفید میگو در کشور هستند. از کارشناسان سازمان دامپزشکی کشور گرفته تا کارشناسان دامپزشکی و پرورش دهندگان میگو استان های جنوبی، که به نوعی هر کدام از سالهای قبل چندین بار درگیر این بیماری بوده اند و امروز گرد هم آمده ایم تا از تجربیات این عزیزان در زمینه مقابله با این بیماری و پاکسازی مجتمع میگو گمیشان بهره ببریم.

وی افزود: از ابتدای مشاهده این بیماری در مجتمع پرورش میگو گمیشان، شیلات در کنار دامپزشکی و بهره برداران بوده است و با تشکیل جلسات اضطراری سعی نمودیم در کنار دامپزشکی موضوع را مدیریت نماییم. دامپزشکی استان نیز به عنوان متولی امر به دنبال منشا آلودگی است که این مورد به جد در حال پیگیری می باشد.

وی با بیان اینکه در تلاشیم پتانسیل و ظرفیت تولید خود را همچنان حفظ نماییم، اذعان داشت: واحدهای عمل آوری ما در آماده باش صددرصدی هستند، چرا که ممکن است هر آن صید اضطراری اتفاق افتد. همچنین حضور کارشناس دامپزشکی نیز در زمان عمل آوری و فرآوری در این مراکز به جهت نظارت کامل بر مسائل بهداشتی ضروری خواهد بود.

مدیرکل شیلات گلستان خاطرنشان کرد: از سازمان شیلات و دامپزشکی کشور تقاضا داریم تیم های معینی را از استان های جنوبی، جهت همیاری به پرورش دهندگان میگو گلستان معرفی نمایند تا این عزیزان بتوانند با مستقر شدن در استان و حضور در کنار پرورش دهندگان، تجربیات خود را در زمینه تولید سالم در کنار بیماری، به تولید کنندگان میگو استان گلستان انتقال دهند.

وی با تاکید بر معرفی هر چه سریعتر استخرهای سالم به صندوق بیمه کشاورزی کشور گفت: سازمان دامپزشکی هر چه سریعتر نسبت به معرفی استخرهای عاری از بیماری جهت انجام فرآیند بیمه به صندوق بیمه کشور اقدام نمایند تا در صورت بروز بیماری در استخرهای باقیمانده از ضرر و زیان های احتمالی جلوگیری شود.

مهندس قدس علوی در پایان آموزش نیروی انسانی را یکی از مهم ترین ارکان تولید دانست و یادآور شد: همانند گذشته باز هم تاکید می گردد که آموزش نیروی انسانی یک ضرورت است. آموزش هزینه نیست بلکه سرمایه گذاری است و نفع اول آن هم به پرورش دهندگان می رسد. چرا که یک کارشناس و کارگر آموزش دیده در زمان بروز مشکلاتی از جمله وقوع اولین نشانه های بیماری می تواند تصمیمات تاثیرگذاری اخذ نماید.

لازم به ذکر است در این جلسه کارشناسان شیلات استان به ارائه گزارشی از وضعیت تولید میگو در سال گذشته و برنامه تولید سال 98 و کارشناسان دامپزشکی استان نیز به ارائه گزارشی از وضعیت بهداشتی مزرعه و روند بروز بیماری لکه سفید پرداختند. همچنین برخی از پرورش دهندگان و هیئت امنا مجتمع پرورش میگو گمیشان نیز در این جلسه از روند پرورش و همچنین وضعیت بروز بیماری در مزارع خود نکاتی را ارائه نمودند.

گفتنی است جلسه کارگروه فنی تکثیر و پرورش میگو استان با حضور معاون توسعه آبزی پروری و مدیر کل دفتر میگو و سایر آبزیان سازمان شیلات ایران، مدیر کل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری های آبزیان سازمان دامپزشکی کشور، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان، مدیر کل امور اقتصادی استانداری گلستان، مدیر کل و جمعی از کارشناسان دامپزشکی استان، مدیر کل و جمعی از کارشناسان شیلات استان، کارشناسان دامپزشکی و پرورش دهندگان میگو استان های بوشهر و خوزستان، کارشناسان موسسه علوم شیلاتی کشور، رئیس و کارشناسان پژوهشکده میگو کشور، کارشناسان مرکز تحقیقات سازمان شیلات ایران و گلستان و پرورش دهندگان مجتمع پرورش میگو گمیشان، در محل اداره کل شیلات گلستان برگزار شد.

تصاویر پیوست
فایلهای پیوست
نظر خود را ارسال نمایید
نام
نظرات
پست الکترونیکی

کد  امنیتی

نظرات خوانندگان
كليه حقوق اين پورتال متعلق به سازمان شیلات ایران مي باشد
روابط عمومی سازمان شیلات ایران